![Εκπαιδευτικό Σεμινάριο ΑΠΘ "Χάρτες στις Βιβλιοθήκες", Θεσσαλονίκη 2 Νοεμβρίου 2016](Thessaloniki_Libraries.jpg)
Συμμετέχοντες από Αθήνα, Αλεξάνδρεια, Βόλο, Επανομή, Θεσσαλονίκη, Καβάλα, Καλαμάτα, Καλλιθέα, Καλλονή, Καρδίτσα, Κοζάνη, Κολινδρό, Κορωπί, Λάρισα, Λιτόχωρο, Ραφήνα, Ραψάνη, Ρέθυμνο, Ρόδο, Σέρρες, Τρίκαλα, Φλώρινα. Στην πρώτη σειρά η Προϊσταμένη Διεύθυνσης της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης ΑΠΘ Αικ. Νάστα
Στο Σεμινάριο συζητήθηκαν τα θέματα: Τί είναι χάρτης | Ποια τα βασικά στοιχεία του χάρτη | Ιστορική αναδρομή | Σε τί μοιάζουν και σε τι διαφέρουν οι χάρτες από τα βιβλία | Τί είδους χάρτες βρίσκουμε στις Βιβλιοθήκες | Ποιοί έχουν ανάγκη τέτοιων χαρτών | Τί περιμένουν οι χάρτες από τη Βιβλιοθήκη | Τί περιμένει η Βιβλιοθήκη από τους χάρτες | Τί περιμένουν οι χρήστες Βιβλιοθηκών από τους χάρτες | Θέματα ψηφιοποίησης, συντήρησης και γεωαναφοράς | Θέματα καταλογράφησης και κωδικοποίησης | Θέματα διαδικτυακής παροχής | Τί γίνεται αλλού. Τί μπορεί να γίνει στην Ελλάδα | "Παραδείγματα Καλής Πρακτικής"
![](AUTH_LIB_3_2.jpg)
Πρόγραμμα Σεμιναρίου Χαιρέτισαν ο Πρύτανης ΑΠΘ, ο Αναπλ. Πρόεδρος της Βιβλιοθήκης ΑΠΘ και ο Πρόεδρος της International Cartographic Association. Στο Σεμινάριο δίδαξαν επιστήμονες από τη Θεσσαλονίκη, Βαρκελώνη, Ουτρέχτη και Ζυρίχη.
Ομιλία του Πρύτανη ΑΠΘ καθ. Περικλή Μήτκα
Kατάλογος συμμετοχών στο Σεμινάριο. Συμμετοχές από: την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος | τη Βιβλιοθήκη της Βουλής | τα Γενικά Αρχεία του Κράτους | τις Πανεπιστημιακές Βιβλιοθήκες ΑΠΘ, ΕΜΠ, Κρήτης, Θεσσαλίας, Αιγαίου, Παντείου, Χαροκοπείου | τις Βιβλιοθήκες ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης και Αθηνών | τις Δημόσιες Βιβλιοθήκες Λάρισας, Σερρών | τις Δημοτικές Βιβλιοθήκες Θεσσαλονίκης, Καλαμαριάς, Κοζάνης, Τρικάλων, Ραψάνης, Λιτοχώρου, Καλλονής, Κορωπίου | το Ιστορικό Αρχείο Δήμου Αθηναίων | τις Εφορείες Αρχαιοτήτων Τρικάλων και Φλώρινας | το Ταμείο Αρχαιολογικών Πόρων & Απαλλοτριώσεων | εκπαιδευτικά και μορφωτικά ιδρύματα του ιδιωτικού τομέα, κ.ά.
Ο Πρύτανης του ΑΠΘ καθ. Περικλής Μήτκας χαιρετίζει το Σεμινάριο
Ο Πρόεδρος της International Cartographic Association καθ. Menno-Jan Kraak χαιρετίζει το Σεμινάριο
Ο Aναπλ. Πρόεδρος της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης του ΑΠΘ καθ. Ιωάννης Τζιφόπουλος χαιρετίζει το Σεμινάριο
Ο Πρύτανης ΑΠΘ καθ. Π. Μήτκας, η Διευθύντρια του Εργαστηρίου Χαρτογραφίας & Γεωγραφικής Ανάλυσης ΑΠΘ καθ. Χρυσούλα Μπούτουρα, ο Πρόεδρος της ICA καθ. M.-J. Kraak και η Προϊσταμένη Διεύθυνσης της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης ΑΠΘ Αικατερίνη Νάστα
Carme Montaner, Bαρκελώνη (δεύτερη από δεξιά) και Marco van Egmond, Ουτρέχτη (αριστερά) με μέλη του προσωπικού της Βιβλιοθήκης ΑΠΘ![](Auth_Lib.jpg)
Έκθεση του οκτάφυλλου χάρτη του Φερδινάνδου Άδελχόβεν, Αθήνα 1838 - Συλλογή Τρικόγλου, Βιβλιοθήκη ΑΠΘ | κείμενο
|
|
Εκπαιδευτικό Σεμινάριο
Αμφιθέατρο "Στέφανος Δραγούμης"
Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού Θεσσαλονίκης
2 Νοεμβρίου 2016
9 πμ -3 μμ
(δείτε online | εκτυπώστε)
Φωτο
Ανάρτηση 13.11.2016
(διαβάστε | εκτυπώστε)
Εντυπο Ενημέρωση 26.9.2016
Ενημερωτικό τρίπτυχο Α4 pdf 0.9Mb - εκτυπώστε στις δύο πλευρές και διπλώστε κατάλληλα
Αφίσα Ενημέρωση 25.10.2016
του Σεμιναρίου Α3+ (33Χ48 εκ.) jpg 5Μb
(συμπληρώστε online)
Παραγγελία Πρακτικών
με οδηγίες για οnline εξόφληση και παραλαβή των Πρακτικών
Πληροφορίες: Αικατ. Νάστα, ΒΚΠ-ΑΠΘ nasta<at>lib.auth.gr |