Ο δήμαρχος Λ. Μαλούτας, ο πρόεδρος της Βιβλιοθήκης Μ. Φλώρος και ο Ε. Λιβιεράτος, καθηγ. ΑΠΘ, στην τελετή των εγκαινίων.
Άποψη της έκθεσης
|
Επίσημοι στα εγκαίνια της έκθεσης: Ο μητροπολίτης Σερβίων και Κοζάνης Παύλος, οι βουλευτές Π. Κουκουλόπουλος και Γ. Βλατής, ο νομάρχης Γ. Δακής, ο στρατηγός Α΄Σ.Σ. Ι. Μπασδάνης, ο Γ.Γ. Μακεδονίας Θράκης Γ. Χατζηκωνσταντίνου, ο Α/πρόεδρος Δ.Ε. Πανεπιστημίου Δυτ. Μακεδονίας Π. Πατιάς.
|
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΧΑΡΤΟΘΗΚΗ ΚΟΖΑΝΗΣ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ ΛΑΣΣΑΝΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ: ΔΗΜΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΟΒΕΝΤΑΡΕΙΟΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΖΑΝΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ: ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΗΜΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΕ ΟΜΙΛΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ: Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Αθηνών "Ο Δούναβης: ποτάμι πολέμων και ειρήνης, γέφυρα ψυχών και ειδών" Κυριακή, 16 / 1 / 2011 Δημοσιογράφος-Συγγραφέας, Θεσσαλονίκη ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ: ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑΣ ICA COMMISSION ON DIGITAL TECHNOLOGIES IN CARTOGRAPHIC HERITAGE
Στην έκθεση, μαζί με τα άλλα πολυμέσα, προβάλλεται και το 3ο επεισόδιο του ντοκιμαντέρ του Απόστολου Κρυωνά, για τον Ελληνισμό της Βαλκανικής (Βαλκάνιος Πραματευτής), βασισμένο στο έργο του Χρίστου Ζαφείρη. |
Διάρκεια έκθεσης: 11 Οκτωβρίου 2010 > 16 Ιανουαρίου 2011
Πληροφορίες / Οργάνωση ομαδικών επισκέψεων (και σχολείων) : Κα Ιωάννα Στεργιοπούλου, τηλ. 2461050435 / iostergiop@kozlib.gr ·
Η συντήρηση και ψηφιοποίηση των οκτώ φύλλων του χάρτη είναι ευγενική δωρεά της Οικογένειας Λαμπρέτσα – Σιδέρη, στη μνήμη Ηλία & Σοφίας Λαμπρέτσα, Δασκάλων.
Όλγα ΚατσιαρδήHering και Ευάγγελοσ Λιβιεράτος |